Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo životního prostředí jako součást Agrofertu

22. 03. 2017 14:54:20
Kauza 22 milionů za Faltýnkův střet zájmů je jenom vrcholkem ledovce. Ve střetu zájmů je celý princip státu jako firmy, jak dokazují další případy zneužívání státní správy ve prospěch Agrofertu.

Dokonce už i Brusel si všiml a “ocenil”, že na masovém přechodu manažerů z holdingu Agrofert do státní správy něco smrdí. V médiích se houfně řeší pokuta ve výši 22 milionů hrozící České republice od Evropské komise za střet zájmů, kterého se dopustil Jaroslav Faltýnek - v době přidělování dotace Agrofertu zároveň člen předsednictva holdingu i dozorčí rady SZIF jako instituce přidělující dotace. Ale tahle pokuta, na jejíž zaplacení má každý občan státu přispět 2 korunami, je pouhá nicotnost v porovnání s tím, co nás všechny stojí permanentní střet zájmů vyvolaný vstupem Agrofertu do politiky. Poslední důkazy dnes přinesl Deník Referendum a je to velmi smutné čtení, které by však nemělo zapadnout, protože tahle novinářská práce je nesmírně důležitá. Detailně jsou informace k dispozici zde a zde a zde, já se pokusím o shrnutí.

Po vstupu hnutí ANO do vlády se jeho akvizicí stalo také ministerstvo životního prostředí řídící agendu s dopady na zdraví všech obyvatel. V pravomoci úřadu je uplatňování ekonomických sankcí vůči znečišťovatelům, mezi něž patří také firmy skupiny Agrofert a jejich konkurenti. Vlastník největšího průmyslového holdingu v zemi tak získal přímý vliv na Českou inspekci životního prostředí, což mu umožňuje ekonomicky pomáhat vlastním podnikům a škodit konkurenci.

Ministrem životního prostředí se stal Richard Brabec, dřívější ředitel chemického závodu Lovochemie, dceřiné společnosti Agrofertu. Spolu s ním začali na ministerstvu pracovat také další lidé spjatí s Agrofertem nebo s hnutím ANO, ze sedmi lidí ve vedení resortu jsou čtyři nějak spojení s Andrejem Babišem. A přes pochopitelnou opatrnost všech úředníků a velkou snahu tutlat a mlžit nyní vycházejí najevo zřejmé případy zneužití státní správy ve prospěch Babišových firem.

Jak před týdnem informovaly Hospodářské noviny, Brabcovo ministerstvo se zasadilo o čtrnáctinásobné snížení pokuty chemičce Precheza. Původní sedmimilionovou pokutu Precheze udělila Česká inspekce životního prostředí za porušení zákona v říjnu 2014, kdy do přerovského ovzduší z Babišovy fabriky unikl jedovatý oxid siřičitý a povolený limit 350 mikrogramů na metr krychlový byl překročen šestatřicetkrát. Inspekce vzhledem k závažnosti porušení zákona rozhodla o udělení pokuty ve vyšším pásmu stanoveném zákonem - horní limit je deset milionů korun. Ministerstvo životního prostředí ale podniku, který měl v roce 2015 zisk po zdanění 624 milionů korun, snížilo pokutu ze sedmi milionů na půl milionu.

O dalším markantním případu zneužití dnes informoval Deník Referendum. V Kroměříži Babišovy firmy porušují zákon o ochraně ovzduší za benevolentní asistence ministerstva životního prostředí a dalších úřadů. Ani zemědělský podnik Navos, ani masokombinát Kmotr nemají platné povolení k provozu, které si dle zákona o ochraně ovzduší měly vyřídit do 1. září 2013. Navosu inspekce životního prostředí vyměřila pokutu, kterou ministerstvo životního prostředí zrušilo s argumentem, že je nedostatečně prokázaná. V případě Kmotra se z nepochopitelných důvodů produkce rozložila do sedmnácti samostatných udíren s nesečteným celkovým objemem, pročež závod nespadá mezi tzv. vyjmenované zdroje znečištění.

Kroměřížský případ je skutečně tristní: obyvatelé se tam stali vlastně nedobrovolnými zajatci mafie propojující průmysl se státní správou. V hlavních rolích frašky vystupují ministr životního prostředí za ANO, jím dosazený šéf inspekce životního prostředí a starosta města Kroměříže za ANO, ve vedlejších rolích jim podřízení úředníci a novináři v závislých médiích. Všichni táhnou za jeden provaz, za jednu firmu. A cílem je prospět dvěma podnikům holdingu, které porušují zákon o ochraně ovzduší a ztrpčují život obyvatel postižené části města (zápach, prach, hluk, otřesy, emise...), ale pokuty jim přesto nehrozí, o nápravě situace ani nemluvě. Podstatu věci krásně vyjádřila ředitelka masny Kmotr Iveta Matisová: „My jsme Agrofert. My nejsme obyčejná firma. My jsme dnes taková polostátní správa. A vy to dobře víte.“

Čtěte, dokud je čas a dokud je kde. Takhle vypadá “stát řízený jako firma” v praxi. Zatím jen někde, po volbách možná už všude.

Autor: Petra Kišová | středa 22.3.2017 14:54 | karma článku: 31.65 | přečteno: 797x

Další články blogera

Petra Kišová

Víc škody než tři útoky islamistů udělá i jedna větší bouřka

Černý pátek islámského terorismu: dým v plastovém kbelíku a dva "útoky" ve Francii s výsledkem čtyři stehy a jeden okamžitě zatčený terorista. Že se k tomu ti islamisti vůbec hlásí.

16.9.2017 v 10:56 | Karma článku: 28.97 | Přečteno: 5068 | Diskuse

Petra Kišová

Panychida za diskuse aneb Jak jsem přišla o plody blogerského úsilí

To je tak, když blogerka usne... ne zrovna na vavřínech, ale v bublině nečinnosti a nečtenosti. Pak se jednoho dne probere a zjistí, že ji okradli a cosi je nenávratně pryč.

7.6.2017 v 16:16 | Karma článku: 14.92 | Přečteno: 588 | Diskuse

Petra Kišová

Pomlázka a ženská obřízka

Co mají tyto dva úporně přežívající rituály společného? Jde o různé formy diskriminace žen a odrazy nerovnosti mezi pohlavími.

18.4.2017 v 11:46 | Karma článku: 35.44 | Přečteno: 10821 | Diskuse

Petra Kišová

Čunkiáda aneb Zálohované výživné jako předvolební bublina a past

Nová sociální dávka, která bude před volbami hodně vidět. Co na tom, že ve skutečnosti pomůže jen zlomku dětí z neúplných rodin a navíc dává špatný signál k nezodpovědnému chování? Politický přínos je zřejmý, viz Jiří Čunek.

15.4.2017 v 15:13 | Karma článku: 35.23 | Přečteno: 4183 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tomáš Břicháček

Uprchlické kvóty 2 roky poté (IV): Brusel chce přerozdělování migrantů už nastálo

I přes nezdar dočasných kvót Komise prosazuje trvalý mechanismus, který by z přerozdělování migrantů udělal standardní součást azylového systému EU. / Čtvrtý díl seriálu k druhému výročí a ke konci kvót.

25.9.2017 v 20:00 | Karma článku: 23.66 | Přečteno: 704 | Diskuse

Josef Nožička

TOP 09 mimo Sněmovnu? A to se pan Kalousek tolik snaží…

Dle dnes zveřejněného volebního průzkumu agentury CVVM by se politická strana TOP 09 nedostala do Poslanecké sněmovny.

25.9.2017 v 19:32 | Karma článku: 28.87 | Přečteno: 927 | Diskuse

Jan Dvořák

Skandál v německé opeře odvrácen

(Od kultůrního zpravodaje z Berlína.) Dnes večer se schylovalo k obrovskému skandálu v místní Komické opeře. Dlouho avizovaná premiéra nového nastudování Madame Butterfly se málem nekonala.

25.9.2017 v 19:06 | Karma článku: 14.91 | Přečteno: 408 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Vůle kurdského národa!

Když člověk, spolek, společnost či národ má vůli, tak prorazí všechno zlo, tak je to psáno v božských, ale také lidských zákonech

25.9.2017 v 12:03 | Karma článku: 17.69 | Přečteno: 239 | Diskuse

Jan Bartoň

ČSSD dluží dědicům advokáta Altnera 338 milionů  -  nabídla údajně polovinu

Podle ČTK nabídla ČSSD dědicům advokáta Zdeňka Altnera mimosoudní vyrovnání ve výši 180 milionů korun. Na stránkách ČSSD se o tom v aktualitách nedočtete.

25.9.2017 v 11:18 | Karma článku: 31.77 | Přečteno: 750 | Diskuse
Počet článků 165 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2589

Strašně nerada plavu s proudem. Ono to pak už není moc

plavání, spíš se necháte vláčet a smýkat a třeba i tam,

kam ani nechcete. Když se ocitnu v proudu, automaticky

dávám kontra, vystrkuji hlavu ven a snažím se najít vlastní 

cestu, ne tu s davem. Často pak vypadám jako ten šutr 

uprostřed řeky, co tam tak hloupě trčí a zavazí.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.