Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pomlázka a ženská obřízka

18. 04. 2017 11:46:09
Co mají tyto dva úporně přežívající rituály společného? Jde o různé formy diskriminace žen a odrazy nerovnosti mezi pohlavími.

Jedna forma je tolerovaná, druhá odpudivá a děsivá, ale jejich východisko je obdobné – směs prastarých pověr a principu mužské dominance. Zatímco ženská obřízka je naší společností všeobecně odsuzována jako barbarská, na pomlázku se často hledí jako na úsměvný a neškodný zvyk, málem jako na kulturní památku, která by se měla opečovávat coby součást národního svérázu a odkazu našich předků. Protože přece tradice, no ne?

Tradicionalistům bych ráda připomněla, že ženská obřízka je taky tradice a ještě hlouběji zakořeněná. Nechci tady tohle bolestné téma dlouze rozebírat, kdo chce, ať si informace najde. Ale v Africe stále existují země, kde je obřezáno přes 90 procent žen. Obřízka je v mnoha oblastech podmínkou sňatku, protože neobřezaná žena je pokládána za nečistou. Ve jménu tradice nechávají obřazané matky obřezat své dcery. A dívky se často ani nebrání a samy zákrok vyžadují, protože tak se to prostě už po staletí dělá.

Jak vypadá tradiční pomlázka, se dočteme třeba na wikipedii: Koledování probíhá tradičně na Velikonoční pondělí, od rozednění do pravého poledne. Po poledni už se dívky/ženy šlehání brání a odmítají ho jako neoprávněné. Naopak ráno, zejména na venkově, pouštějí i sami rodiče koledníky do pokojů svých dcer. Pro koledníka je pak věcí cti nepřipravenou dívku šleháním a zpěvem třeba i probudit, těšit se z jejího pištění, a nedat pokoj, dívku honit, dokud nedostane "svou výslužku": Odměnu za odvedenou službu "omlazení" a "zajištění dceřiny plodnosti".”

Pomlázka není křesťanskou tradicí, ale navazuje na pohanské rituály vítání jara. Pomlázky neboli mrskačky se pletou z vrbového proutí a mají dívkám a ženám předat část své jarní svěžesti, pružnosti, síly a zdraví. Šlehání symbolizuje také oplodnění a má být přijímáno kladně a odměněno vajíčky. Naopak nepošlehaná žena je tradičně vnímána jako nechtěná. Jistěže účelem nikdy nebylo dívky a ženy zmlátit, ale když některá skončila s jelity na zadku, byl to běžný důsledek Velikonočního pondělí. Prostě legrace, která za pár dní stejně zmizla. Kdo by to taky řešil v době, kdy “ubalit” nějakou ženě či dětem se bralo spíš jako výraz mužnosti než ostuda. A holky na vesnicích se jelity i chlubily, zatímco nezmrskané byly prostě divné.

A co s tímhle reliktem doby minulé dnes? Pomlázka jako taková je na ústupu, v původní podobě spojené s vlastnoručním pletením, pentlením a odříkáváním koled přežívá už jen na vesnicích. A hlavně slábne společenský tlak, který dříve stigmatizoval dívku odmítající nechat se mrskat. Účast na těchto rituálech je dnes zpravidla z obou stran čistě dobrovolná. No zaplať pánbu! Ale dokud budou nějací rodiče říkat dceři: “Běž otevřít, to jsou určitě koledníci, jdou za tebou!”, dokud budou existovat kreténi, co pomlázku chápou jako veřejně akceptovaný souhlas s mlácením, a dokud se tohle jejich chování bude bagatelizovat, protože je to přece jen jednou za rok a na modřiny se neumírá atd., tak je potřeba zdůrazňovat, že některých tradic se opravdu držet nemusíme a je na svobodném rozhodnutí každého a každé, jestli se do nich zapojí.

Protože některé tradice jsou prostě špatné. I kdyby 99 ze 100 chlapů a chlapců, co chodí na mrskut, mlátilo jen lehce a symbolicky. I kdyby 99 ze 100 dívek a žen, co jim v pondělí otevřou dveře, bylo ochotno snést i nějakou tu silnější ránu nebo se na ni třeba přímo těšilo. Kvůli tomu jednomu idiotovi, co mu o Velikonocích narostou křídla a začne si vybíjet sadistické sklony, a kvůli té jedné, která nechce trpět, je tahle tradice špatná. Protože každý zvyk, který legitimizuje násilí, je zlo. A je úplně jedno, v jak velkém zlomku případů k němu ve skutečnosti dojde.

Pro diskutéry:

1. Nejsem feministka, jen nemám ráda násilí v jakékoli formě.

2. Nevyprávějte mi tady, že pomlázka je o něčem jiném a vy ji znáte takhle. Já vám to věřím a dobře vím, že v naprosté většině tady o násilí vůbec nejde. Ale vy mi zase věřte, že v některých případech o násilí jde a že i jediný kretén dokáže ženě naprosto pokazit dojem z jinak neškodného zvyku.

3. Pro muže: než budete děsně chytří, vezměte do úvahy, že osobní zkušenost je nepřenosná a tuhle nikdy být nebudete.

A ještě dodatek na základě diskuse:

4. Rozhodně nedávám pomlázku a ženskou obřízku na stejnou úroveň, jak se mi někteří čtenáři snaží podsunout. Samozřejmě, že z hlediska zdravotních následků a společenské závažnosti jde o naprosto nesrovnatelné věci, a já je v tomto smyslu ani náznakem neporovnávám. Společné mají jednak to, že v obou případech jde o prastarou tradici - tudíž argumentovat, že pomlázka je dobrá, protože tradiční, je blbost. A za druhé mají obdobné východisko, tj. nerovnoprávnost pohlaví a dávno překonané pověry. Stejně jako obřízka ženu neočistí, tak pomlázka ji neomladí. Fakt ne, to druhé mám empiricky ověřeno :-)

Autor: Petra Kišová | úterý 18.4.2017 11:46 | karma článku: 34.90 | přečteno: 10648x

Další články blogera

Petra Kišová

Panychida za diskuse aneb Jak jsem přišla o plody blogerského úsilí

To je tak, když blogerka usne... ne zrovna na vavřínech, ale v bublině nečinnosti a nečtenosti. Pak se jednoho dne probere a zjistí, že ji okradli a cosi je nenávratně pryč.

7.6.2017 v 16:16 | Karma článku: 11.16 | Přečteno: 390 | Diskuse

Petra Kišová

Čunkiáda aneb Zálohované výživné jako předvolební bublina a past

Nová sociální dávka, která bude před volbami hodně vidět. Co na tom, že ve skutečnosti pomůže jen zlomku dětí z neúplných rodin a navíc dává špatný signál k nezodpovědnému chování? Politický přínos je zřejmý, viz Jiří Čunek.

15.4.2017 v 15:13 | Karma článku: 34.78 | Přečteno: 4138 | Diskuse

Petra Kišová

„Já mám to štěstí, že narozeniny slavím s Gagarinem!“

říkávala moje babička se sobě vlastním nenápadným sarkasmem. „To vám je každý rok taková sláva, že nikdy nemůžu zapomenout, kdy je mám!“

12.4.2017 v 21:33 | Karma článku: 14.47 | Přečteno: 325 | Diskuse

Další články z rubriky Ona

Alena Damijo

Kniha z blogů – o Anglii hezky česky

Vždycky jsem ráda psala. Nejdřív slohy, pak dopisy, s rozvojem e-doby také e-maily a nakonec blogy tady na idnes.cz. Nejvíc mě psaní chytlo, když jsem přijela sem do Londýna, a začala se e-šířit o tom, jak se tady žije,

26.6.2017 v 13:00 | Karma článku: 6.85 | Přečteno: 172 | Diskuse

Kateřina Lužná

Chovejte se k těhotným hezky, jinak bude zle! Jim.

Krátký monolog volně zpracovaný podle vyprávění mé kolegyně, která v autobuse narazila na obzvláště vypečený exemplář nevychovaného exota. Nepustíš (sednout)? Zaplatíš.

25.6.2017 v 10:17 | Karma článku: 37.43 | Přečteno: 1687 | Diskuse

Barbora Pangrácová

Když Brok a já cvičíme jógu

Příběhy ze života s bláznivým štěnětem Brokem, který nikdy nespí a jeho životním zájmem je udělat co největší lumpárnu. Ty příběhy, které zná asi každý klasický pejskař.

23.6.2017 v 11:36 | Karma článku: 9.16 | Přečteno: 266 | Diskuse

Iva Votočková

Z deníku Bridget Jonesové: Sluníčko svítí, vzduch krásně voní a bagry štěbetají

Objevil se u nás nový živočišný druh. Je větší než slon a štěbetá jako hejno ptáků. Obývá vyschlé rybníky a s největší pravděpodobností se živí romantickými dušemi. Tedy tu moji málem sežral. ;-)

23.6.2017 v 10:57 | Karma článku: 10.18 | Přečteno: 267 | Diskuse

Alice Kopřivová

Je stále děsný horko.....

a moje mamka je chalupě sama, telefon už má tři dny nedostupný. Je jí přes sedmdesát. Ne, nemám o ni strach. Při její vitalitě? Jenže co kdyby...

22.6.2017 v 19:01 | Karma článku: 20.01 | Přečteno: 764 | Diskuse
Počet článků 164 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2568

Strašně nerada plavu s proudem. Ono to pak už není moc

plavání, spíš se necháte vláčet a smýkat a třeba i tam,

kam ani nechcete. Když se ocitnu v proudu, automaticky

dávám kontra, vystrkuji hlavu ven a snažím se najít vlastní 

cestu, ne tu s davem. Často pak vypadám jako ten šutr 

uprostřed řeky, co tam tak hloupě trčí a zavazí.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.