Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mystifikátor hrdinou zpravodajství

5. 02. 2016 14:12:35
Server Novinky.cz naletěl na ukázkovou blamáž. Otiskl údajné očité svědectví z uprchlického tábora z pera Martina Herzána, který je mistrem mystifikace dle prastarého pravidla, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou.

Navazuji na svůj včerejší blog Věrohodné svědectví o uprchlících od konspiračního teoretika?, který poukázal na nevěrohodnost autora textu na serveru Novinky.cz. Při jeho psaní jsem vycházela pouze ze základních zjištění o Martinu Herzánovi, která odporovala tomu, jak se autor sám představil - jako mnohokrát oceněný a vysoce postavený humanitární pracovník. Ale po ohlasu svého blogu jsem se rozhodla pátrat dál a ukázalo se, že skutečnost je ještě daleko horší, než jsem myslela. Že jde o bývalého komunistu, obdivovatele Miloše Zemana a autora konspiračních teorií, je opravdu jenom začátek.

Rozeberu bod po bodu, co o sobě udává nejen na serveru Novinky.cz, ale i na vlastních webových stránkách a jinde.

- 2005 - 2007 člen výboru Rady vlády ČR pro lidská práva
Tím před deseti lety zřejmě skutečně byl, mělo jít o výbor pro výchovu k lidským právům, který v roce 2007 zrušili. Najít se o něm nedá skoro nic, jen že existoval, jako jeden z mnoha takových výborů, z nichž dvanáct dodnes funguje. Jméno Martin Herzán mi na stránkách Rady vyhledávač našel jen dvakrát. Prvním výsledkem je zápis ze zasedání dne 31. ledna 2005, cituji:
4. Různé D. Němcová informovala Radu o zájmu p. Herzána být členem některého z výborů Rady. V. Doležilová informovala, že zájem o členství přímo v Radě p. Herzán adresoval předsedovi Rady již v minulých letech. Ten jej po konzultaci se sekretariátem Rady vyzval k upřesnění představ především o přínosu jeho konkrétní práce pro poradní orgán vlády. Na tuto výzvu již neobdržel předseda Rady odpověď. D. Němcová navrhla, že bude p. Herzána informovat, aby kontaktoval sekretariát Rady. Zapsala: Mgr. V. Doležilová, tajemnice Rady Schválil: ThMgr. Svatopluk Karásek, předseda Rady a zmocněnec vlády pro lidská práva
A druhým výsledkem je text z roku 2007 o protidrogové politice na Jihlavsku, kde je Martin Herzán zmíněn jako člen Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina.
A to je zhruba tak vše, co se za honosně znějícím “bývalý člen výboru Rady vlády ČR pro lidská práva" skrývá.

- 2003 - 2016 předseda Evropské unie pro lidská práva
Už v minulém blogu jsem psala, že jde o v Jihlavě sídlící organizaci, kterou v roce 2003 založil sám Martin Herzán, viz webové stránky. Poslání atd. je zde popsáno velmi barvitě, ale zřejmě jde o organizaci o jednom členu. Na stránkách aspoň není zmíněn nikdo jiný.

- 1997 - 2003 předseda International Commission of Conscience, někde uvádí také Komisař pro lidská práva International Commission of Conscience
Na googlu se tuto organizaci podařilo nalézt jen na českých stránkách, kde ji zmiňuje Herzán. Zřejmě předchůdce Evropské unie pro lidská práva.

- 1996 - 1997 Amnesty International - vedoucí iniciativní skupiny
To mu bylo 18 let a google jeho spojení s Amnesty International nenašel nikde jinde než tam, kde o něm mluví sám Herzán.

- 2004 cena dobrovolník roku

Někde i s dovětkem, že se tato cena uděluje pod záštitou ombudsmana JUDr. Otakara Motejla. Ovšem ve skutečnosti tato cena vůbec neexistuje, resp. google ji našel pouze na stránkách M. Herzána.

- 2008 vyznamenání Českého červeného kříže

Doklad o obdržení konkrétně M. Herzánem nenalezen, ovšem není divu. Vyznamenání ČČK se udělují dárcům krve za určitý počet bezpříspěvkových odběrů a nejde o nic jiného než o známé medaile MUDr. Jana Janského, jejichž držitelů jsou tisíce.

- 2014 vyznamenání za záchranu lidského života

To skutečně obdržel v rámci slavnostní ocenění zaměstnanců Městské policie Praha, viz zpráva z periodika Pražský patriot, cituji:

Vedle zaměstnanců městské police byla udělena i jedna medaile za záchranu lidského života, a to Martinu Herzánovi, který není zaměstnancem pražské městské policie. Medaile byla udělena na základě návrhu Evropské unie pro lidská práva. Herzán zachránil život ženě, která zkolabovala na tramvajové zastávce, spadla do kolejiště a pádem si způsobila krvácivé otevřené zranění hlavy. Martin Herzán ženu odtáhl z kolejiště a poskytl jí nezbytnou první pomoc.

- cena Český patriot 2015

Tuto cenu uděluje občanské sdružení Asociace nositelů legionářských tradic a Martin Herzán ji převzal teprve před pár dny. Právě z jejího předávání, které proběhlo 1. února, je i fotografie zveřejněná u článku na serveru Novinky.cz. Martin Herzán byl oceněn v kategorii “mladý vlastenec” a ve zdůvodnění se mj. uvádí, že jde o mladého filozofa, historika a spisovatele, který byl v minulých letech za svou práci oceněn titulem Dobrovolník roku, vyznamenáním Českého červeného kříže a vyznamenáním za záchranu lidského života.

Tolik, co se podařilo zjistit o metodách mystifikace Martina Herzána, který je svým způsobem hrdinou naší doby. Pomocí polopravd i čistokrevných výmyslů dlouhodobě cíleně buduje svoji umělou image, postupně na ni nalepuje další a další střípky, sám si vzájemně potvrzuje zdroje a vytváří nové, čímž ošálil už plno lidí. Naposledy se takto dostal i do Práva a na titulní stranu serveru Novinky.cz.

Protože nevím, jak vy, ale já po všech těchto zjištěních pochybuji i o dalších věcech, které Martin Herzán tvrdí.

Pochybuji, že má titul doktora filozofie, když se jednou uvádí jako PhDr. a jindy jako Bc.

Pochybuji, že je od roku 2011 do současnosti zaměstnán ve státních službách, jak bez bližších podrobností píše na svých webových stránkách.


A pochybuji, že vůbec kdy byl v uprchlickém táboře Dobova. Tuto moji domněnku podle jiného zdroje potvrzuje i skutečná dobrovolnice, která tam v té době byla. A navíc: kdyby tam opravdu byl, jistě by neváhal umístit na své webové stránky aspoň jednu fotografii z pobytu v táboře, když fotografie z oceňování 1. února už tam jsou.

Každopádně poučný příběh. Snad si z něj média vezmou ponaučení a příště už neskočí tak snadno na špek.

Autor: Petra Kišová | pátek 5.2.2016 14:12 | karma článku: 43.90 | přečteno: 20987x

Další články blogera

Petra Kišová

Nekamenujme Prchala, nekamenujme marketéry!

Jsou volby soubojem idejí, nebo marketingových strategií? Oboje. Ale teprve letos se otevřeně mluví o tom, jak důležitý je pro úspěch marketing. Minimálně stejně jako volební program.

25.10.2017 v 12:09 | Karma článku: 9.61 | Přečteno: 445 | Diskuse

Petra Kišová

Víc škody než tři útoky islamistů udělá i jedna větší bouřka

Černý pátek islámského terorismu: dým v plastovém kbelíku a dva "útoky" ve Francii s výsledkem čtyři stehy a jeden okamžitě zatčený terorista. Že se k tomu ti islamisti vůbec hlásí.

16.9.2017 v 10:56 | Karma článku: 28.97 | Přečteno: 5122 | Diskuse

Petra Kišová

Panychida za diskuse aneb Jak jsem přišla o plody blogerského úsilí

To je tak, když blogerka usne... ne zrovna na vavřínech, ale v bublině nečinnosti a nečtenosti. Pak se jednoho dne probere a zjistí, že ji okradli a cosi je nenávratně pryč.

7.6.2017 v 16:16 | Karma článku: 15.19 | Přečteno: 609 | Diskuse

Petra Kišová

Pomlázka a ženská obřízka

Co mají tyto dva úporně přežívající rituály společného? Jde o různé formy diskriminace žen a odrazy nerovnosti mezi pohlavími.

18.4.2017 v 11:46 | Karma článku: 35.44 | Přečteno: 10843 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jílek

I takové jsou dnes ženy

Byli jsme s kolegou na cestách. Na oběd jsme se zastavili v jedné restauraci v Hustopečích. Posadili jsme se a objednali jsme si smažený vepřový jazyk.

25.11.2017 v 9:40 | Karma článku: 6.50 | Přečteno: 93 | Diskuse

Naďa Dubcová

Vykašlete se na ty vznosné věty o líbání prstenu

Jestliže by měl někdo zabránit vládnutí ANO s podporou KSČM a SPD, pak jsou to demokratické strany, říkám já.

24.11.2017 v 21:58 | Karma článku: 28.90 | Přečteno: 1313 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Mně taky, ale jinak!

O kampani „me too“ toho bylo popsáno dost. Někdy negativní pohled, zážitek nebo děj, přinese rozhodnutí ke změně přístupu a snaze udělat to jinak. Třeba na to jít úplně opačně.

24.11.2017 v 18:30 | Karma článku: 7.87 | Přečteno: 318 | Diskuse

Martina Studzinská

Dáma minimálně s dvěma P

Pořádkumilovnost a vstřícnost. Takové dobré vlastnosti. Ale někdy se jimi jejich nositel/ka dokáže těm kolem doslova zprotivit. Nevěříte?

24.11.2017 v 16:53 | Karma článku: 7.95 | Přečteno: 348 | Diskuse

Jiří Turner

Tak soudržky a soudrzí, karty na stůl!

Vždy mě pobaví, když po zveřejnění článku, kterým vyjadřuji svůj názor na komunisty a jim podobné, se mě soudruzi a jejich sympatizanti snaží v diskusi napadat tak, aby nemuseli veřejně odtajňovat své přesvědčení. A to mě těší.

24.11.2017 v 16:51 | Karma článku: 19.17 | Přečteno: 700 | Diskuse
Počet článků 166 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2578

Strašně nerada plavu s proudem. Ono to pak už není moc

plavání, spíš se necháte vláčet a smýkat a třeba i tam,

kam ani nechcete. Když se ocitnu v proudu, automaticky

dávám kontra, vystrkuji hlavu ven a snažím se najít vlastní 

cestu, ne tu s davem. Často pak vypadám jako ten šutr 

uprostřed řeky, co tam tak hloupě trčí a zavazí.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.