Mystifikátor hrdinou zpravodajství

Server Novinky.cz naletěl na ukázkovou blamáž. Otiskl údajné očité svědectví z uprchlického tábora z pera Martina Herzána, který je mistrem mystifikace dle prastarého pravidla, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou.

Navazuji na svůj včerejší blog Věrohodné svědectví o uprchlících od konspiračního teoretika?, který poukázal na nevěrohodnost autora textu na serveru Novinky.cz. Při jeho psaní jsem vycházela pouze ze základních zjištění o Martinu Herzánovi, která odporovala tomu, jak se autor sám představil - jako mnohokrát oceněný a vysoce postavený humanitární pracovník. Ale po ohlasu svého blogu jsem se rozhodla pátrat dál a ukázalo se, že skutečnost je ještě daleko horší, než jsem myslela. Že jde o bývalého komunistu, obdivovatele Miloše Zemana a autora konspiračních teorií, je opravdu jenom začátek.

Rozeberu bod po bodu, co o sobě udává nejen na serveru Novinky.cz, ale i na vlastních webových stránkách a jinde.
- 2005 - 2007 člen výboru Rady vlády ČR pro lidská práva
Tím před deseti lety zřejmě skutečně byl, mělo jít o výbor pro výchovu k lidským právům, který v roce 2007 zrušili. Najít se o něm nedá skoro nic, jen že existoval, jako jeden z mnoha takových výborů, z nichž dvanáct dodnes funguje. Jméno Martin Herzán mi na stránkách Rady vyhledávač našel jen dvakrát. Prvním výsledkem je zápis ze zasedání dne 31. ledna 2005, cituji:
4. Různé D. Němcová informovala Radu o zájmu p. Herzána být členem některého z výborů Rady. V. Doležilová informovala, že zájem o členství přímo v Radě p. Herzán adresoval předsedovi Rady již v minulých letech. Ten jej po konzultaci se sekretariátem Rady vyzval k upřesnění představ především o přínosu jeho konkrétní práce pro poradní orgán vlády. Na tuto výzvu již neobdržel předseda Rady odpověď. D. Němcová navrhla, že bude p. Herzána informovat, aby kontaktoval sekretariát Rady. Zapsala: Mgr. V. Doležilová, tajemnice Rady Schválil: ThMgr. Svatopluk Karásek, předseda Rady a zmocněnec vlády pro lidská práva
A druhým výsledkem je text z roku 2007 o protidrogové politice na Jihlavsku, kde je Martin Herzán zmíněn jako člen Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina.
A to je zhruba tak vše, co se za honosně znějícím “bývalý člen výboru Rady vlády ČR pro lidská práva" skrývá.
- 2003 - 2016 předseda Evropské unie pro lidská práva
Už v minulém blogu jsem psala, že jde o v Jihlavě sídlící organizaci, kterou v roce 2003 založil sám Martin Herzán, viz webové stránky. Poslání atd. je zde popsáno velmi barvitě, ale zřejmě jde o organizaci o jednom členu. Na stránkách aspoň není zmíněn nikdo jiný.
- 1997 - 2003 předseda International Commission of Conscience, někde uvádí také Komisař pro lidská práva International Commission of Conscience
Na googlu se tuto organizaci podařilo nalézt jen na českých stránkách, kde ji zmiňuje Herzán. Zřejmě předchůdce Evropské unie pro lidská práva.
- 1996 - 1997 Amnesty International - vedoucí iniciativní skupiny
To mu bylo 18 let a google jeho spojení s Amnesty International nenašel nikde jinde než tam, kde o něm mluví sám Herzán.
- 2004 cena dobrovolník roku

Někde i s dovětkem, že se tato cena uděluje pod záštitou ombudsmana JUDr. Otakara Motejla. Ovšem ve skutečnosti tato cena vůbec neexistuje, resp. google ji našel pouze na stránkách M. Herzána.

2008 vyznamenání Českého červeného kříže

Doklad o obdržení konkrétně M. Herzánem nenalezen, ovšem není divu. Vyznamenání ČČK se udělují dárcům krve za určitý počet bezpříspěvkových odběrů a nejde o nic jiného než o známé medaile MUDr. Jana Janského, jejichž držitelů jsou tisíce.

- 2014 vyznamenání za záchranu lidského života

To skutečně obdržel v rámci slavnostní ocenění zaměstnanců Městské policie Praha, viz zpráva z periodika Pražský patriot, cituji:

Vedle zaměstnanců městské police byla udělena i jedna medaile za záchranu lidského života, a to Martinu Herzánovi, který není zaměstnancem pražské městské policie. Medaile byla udělena na základě návrhu Evropské unie pro lidská práva. Herzán zachránil život ženě, která zkolabovala na tramvajové zastávce, spadla do kolejiště a pádem si způsobila krvácivé otevřené zranění hlavy. Martin Herzán ženu odtáhl z kolejiště a poskytl jí nezbytnou první pomoc.
 

- cena Český patriot 2015

Tuto cenu uděluje občanské sdružení Asociace nositelů legionářských tradic a Martin Herzán ji převzal teprve před pár dny. Právě z jejího předávání, které proběhlo 1. února, je i fotografie zveřejněná u článku na serveru Novinky.cz. Martin Herzán byl oceněn v kategorii “mladý vlastenec” a ve zdůvodnění se mj. uvádí, že jde o mladého filozofa, historika a spisovatele, který byl v minulých letech za svou práci oceněn titulem Dobrovolník roku, vyznamenáním Českého červeného kříže a vyznamenáním za záchranu lidského života.

 

Tolik, co se podařilo zjistit o metodách mystifikace Martina Herzána, který je svým způsobem hrdinou naší doby. Pomocí polopravd i čistokrevných výmyslů dlouhodobě cíleně buduje svoji umělou image, postupně na ni nalepuje další a další střípky, sám si vzájemně potvrzuje zdroje a vytváří nové, čímž ošálil už plno lidí. Naposledy se takto dostal i do Práva a na titulní stranu serveru Novinky.cz.

 

Protože nevím, jak vy, ale já po všech těchto zjištěních pochybuji i o dalších věcech, které Martin Herzán tvrdí.

Pochybuji, že má titul doktora filozofie, když se jednou uvádí jako PhDr. a jindy jako Bc.

Pochybuji, že je od roku 2011 do současnosti zaměstnán ve státních službách, jak bez bližších podrobností píše na svých webových stránkách.

A pochybuji, že vůbec kdy byl v uprchlickém táboře Dobova. Tuto moji domněnku podle jiného zdroje potvrzuje i skutečná dobrovolnice, která tam v té době byla. A navíc:  kdyby tam opravdu byl, jistě by neváhal umístit na své webové stránky aspoň jednu fotografii z pobytu v táboře, když fotografie z oceňování 1. února už tam jsou.

Každopádně poučný příběh. Snad si z něj média vezmou ponaučení a příště už neskočí tak snadno na špek.

 

Autor: Petra Kišová | pátek 5.2.2016 14:12 | karma článku: 44,02 | přečteno: 21071x