Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Celebrit bude umírat pořád víc, může za to nekrosdílení

Pokud nežijete zahrabaní kdesi pod tlejícím listím bez kontaktu s médii a sociálními sítěmi, všimli jste si určitě taky. S úmrtími slavných se loni roztrhl pytel. 

Výkřiky “nééé, už zase další" začaly v pravidelných vlnách zaplavovat Facebook a nebývalou úrodu nekrologů komentují už i seriózní zpravodajci v čele s Lidovkami a BBC. Tamní podrobný rozbor došel ke tristnímu závěru, že A/ je tomu vskutku tak - křivka úmrtí celebrit dramaticky vzrostla, alespoň měřeno počtem předem připravených a poté zveřejněných nekrologů (připravený nekrolog je podle textu známkou toho, že dotyčná osoba byla skutečně slavná) a B/ za nárůstem stojí racionální vysvětlení: nacházíme se půlstoletí od vzmachu televizního vysílání a popkultury, které nebývale mnoha lidem dopomohly ke světové slávě, a tato generace nyní odchází.

Udělala jsem si vlastní nevědecký rozbor a dospěla k závěru, že bod A/ pokulhává v metodice měření (vysvětlím později) a bod B/ má asi částečně pravdu, ovšem naprosto nevysvětluje prazvláštní jev, proč se tato úmrtí světově slavných nerozprostřela do delšího časového úseku, nýbrž koncentrovaně zaútočila právě loni. Důvod je přitom zcela logický a zřejmý - může za to bod C/ v únoru 2016 sociální síť Facebook zpřístupnila nové emotikony vyjadřující vedle “to se mi líbí” také další emoce včetně smutku. A fenomén nekrosdílení nabral takové obrátky, že se z toho pisálci nekrologů dodnes nevzpamatovali.

Abych pořádně vysvětlila souvislosti, vezmu to trochu ze široka. Smrt - rozumí se samo sebou smrt druhých - člověka odjakživa fascinuje a přitahuje. Začalo to tajemnými rituály a složitými obřady oznamujícími úmrtí třeba tam-tamem, pokračovalo oblibou černé kroniky a v současné době pevně prošpikované internetem vybujelo do celosvětového fenoménu, kterému říkám nekrosdílení. Od “stojím s otevřenou hubou před vývěskou se smutečními oznámeními a večer o pohřebních novinkách povím ženě nebo kamarádům v hospodě” jsme se posunuli k daleko sofistikovanějším a účinnějším metodám sdělování. Jeden den někdo slavný umře, nejpozději druhý den ráno o něm nejrychlejší zpravodajský server zveřejní nekrolog a během pár hodin informační lavina proběhne většinou médií. Rychlost a síla této laviny je přímo úměrná známosti mrtvého. Říkáte si, že tohle se přece děje už hezkých pár let, a máte naprostou pravdu. Ovšem novinkou poslední doby je, že se úmrtní informační lavina nezastavuje v médiích, nýbrž plynule pokračuje do našeho soukromí prostřednictvím sdílení našimi přáteli na sociálních sítích.

Proč právě informace o smrti slavných jsou tak častým a vděčným předmětem sdílení? Zčásti v tom jistě vězí odvěký pocit sounáležitosti s lidským druhem. Právě v případě ohrožení, kterým smrt jistě je, mají lidé větší potřebu semknout se k sobě a dát si to najevo. Nevylučuji ani motivy jako bulvární dychtění po slavných osobách nebo potěšení z možnosti zvěstovat špatnou zprávu. Nebo prostou a bezelstnou chuť vzpomenout si na mrtvého nejen soukromě sám pro sebe, ale i veřejně pro ostatní. Ale pokud jde speciálně o sdílení na Facebooku, vidím ten hlavní důvod jinde. Je stejný jako u většiny jiných statusů - sdílíme, abychom vyvolali interakci, odezvu, komentáře, lajky. Sociologové a psychologové už podrobně zmapovali, jak dnes prostřednictvím Facebooku posilujeme sociální vazby, ale také budujeme reputaci, uspokojujeme touhu po uznání a potvrzujeme vlastní hodnotu. Čím více reakcí, tím větší uspokojení. A v případě nekrosdílení je pozitivní odezva prakticky zaručená.

U tohoto bodu se na chvíli zastavím. Proč jiný status s informací o někom slavném nebo sdílenou písničkou mineme bez povšimnutí, ale jde-li o vzpomínku na právě zesnulého, cítíme potřebu reagovat? I ten největší internetový hulvát, který trolí v diskuzích a bez váhání nadává nejvulgárnějším způsobem, občas zatouží projevit trochu lidskosti. A není jednoduššího, rychlejšího a průzračněji čistšího projevu lidskosti než vyjádření soustrasti a účasti se zesnulým. Ano, tuhle potřebu v sobě máme pudově zakódovanou asi všichni. Však to znáte: nevíš dne ani hodiny, musíme tam všichni, o mrtvém jen dobře... A tak píšeme “nééé, to nééé” a “je mi to líto”. A od té doby (únor 2016), co místo modrého palce nahoru můžeme rovnou zaplakat, ze všeho nejraději projevujeme lidskost jediným stiskem prstu - jak uspokojivé! A jak rozšířené! Vždyť dávat “lajk” pod informaci, že někdo zemřel, se přece jen trochu eklovalo. A psát vyjádření soustrasti se zase každému nechtělo. Emotikon smutku byl přesně tím pravým, co nekrosdílení ke svému drtivě vítěznému tažení Facebookem potřebovalo.

Jistěže se informace o úmrtích celebrit na Facebooku sdílely i dříve, ale rozdíl je v jejich masovosti. Dříve bylo možné, že si stejnou zprávu jako v internetovém deníku přečtete i u někoho ze svých přátel, ale dnes je to prakticky jistota. A ne jednou. Pokud šlo o zpěváka či zpěvačku, případně muzikanta, zpravidla spolu s písničkou. Pokud šlo o herce či herečku, tak společně se záběrem v jeho slavné roli. Vždyť přesně k tomuhle - sdílení zvuku a obrazu - se Facebook dokonale hodí. Všimli jste si, že právě nekrology herců a hudebníků lidé sdílejí nejčastěji? Politik totiž může být kontroverzní a pozitivní odezva je tudíž nejistá, u umělců v jiných oborech, vědců apod. zase není zaručena dostatečná známost. Taky sportovci jsou poměrně oblíbení, ovšem zpěváci a herci mají pro nekrosdílení ještě další plus - díky youtube lze k informaci snadno připojit audiovizuální záznam, který mrtvého přiblíží daleko přesněji než pouhé jméno, které by nám třeba moc neřeklo. Protože...

A teď pozor, dostávám se k dalšímu významnému bodu, u kterého se chci trochu zastavit. V úvodu jsem zmínila rozbor BBC a jeho závěr, že křivka úmrtí celebrit dramaticky vzrostla, alespoň měřeno počtem předem připravených a poté zveřejněných nekrologů. Rozbor vycházel z předpokladu, že připravený nekrolog je známkou toho, že dotyčná osoba byla skutečně slavná. Ale je tomu opravdu tak? Stále častěji dnes čteme nekrology s nápadně dlouhými titulky. Už nestačí napsat, že zemřel XY, protože samotné jméno by většině čtenářů moc neřeklo. Píše se “zemřel XY, bývalý kytarista skupiny BLABLA” nebo “zemřel XY, představitel BLABLA ze seriálu BLABLA”. Takže ano, připravuje se stále více nekrologů celebrit, ale je to také tím, že se okruh celebrit neustále rozšiřuje a dostávají se do něj i lidé, o kterých by se dříve na hlavních stranách internetových deníků nepsalo.

Proč média tyto nekrology chystají a zveřejňují na nejexponovanějších místech? Tady už je odpověď velmi snadná. Motivací je čtenost a interakce se čtenáři (neboli sdílení textů), která je u nekrologů z výše uvedených důvodů zaručena. Díky popularitě nekrosdílení je po těchto textech vysoká poptávka, které média vycházejí vstříc právě přípravou většího počtu nekrologů.

Na závěr mám pro vás dvě zprávy. Nejdřív tu dobrou - žádná epidemie úmrtí slavných se zatím nekoná. Staly se pouze dvě věci. Jednak se rozšířil okruh osob, které internetová média počítají mezi slavné a o jejichž smrti informují na hlavních stranách. A díky všudypřítomné prošpikovanosti internetovým zpravodajstvím a sociálními sítěmi vám prakticky žádné z těchto úmrtí neunikne, jak by se stalo ještě před pár lety. Takže do značné míry je nárůst umírajících celebrit jen optický klam.

A špatná zpráva? Obávám se, že úmrtí celebrit bude i letos hodně. Zvláště ohroženým druhem jsou opět herci a zpěváci.

 

 

Autor: Petra Kišová | pondělí 2.1.2017 14:05 | karma článku: 26,34 | přečteno: 4749x
  • Další články autora

Petra Kišová

Pro malý kousek Osvětimi v sobě

Jsou místa divně zlověstná nebo naopak velkolepě majestátní, kde člověku není do smíchu ani do řeči. Kde pociťuje zvláštní tíhu, která mu stahuje hrdlo, a mimoděk zvedá pohled do výše, jako by tam hledal něco, co není

27.1.2019 v 9:58 | Karma: 14,70 | Přečteno: 191x | Diskuse| Společnost

Petra Kišová

Dědek kořenář a nová dimenze alternativní medicíny

“Zmačkejte to.” Diagnóza nejen bez vyšetření, ale i bez jakéhokoliv kontaktu s pacientem. Svět čar a kouzel se v Brně otevírá přímo na zdravotnickém středisku.

14.10.2018 v 17:31 | Karma: 18,55 | Přečteno: 1113x | Diskuse| Brno

Petra Kišová

Hodný pán s houbami. Blog o tom, o čem se nemluví

Líbí se ti? Pojď si sáhnout, neboj se. Pohlaď si ho, je to jako hračka. Poslouchám toho neznámého staršího pána, jak mě přemlouvá, a dívám se na tu divnou růžovou věc, co mu trčí z rozepnutých kalhot. Nelíbí se mi.

8.10.2018 v 15:51 | Karma: 43,85 | Přečteno: 16249x | Diskuse| Osobní

Petra Kišová

Jak díky srpnu 1968 vznikla na Moravě líheň šachových velmistrů

Srpnová invaze měla i podivně pozitivní dopady. Tehdejší velitel pluku a pozdější legendární šachový trenér Vratislav Hora prožil život ve znamení osudových osmiček. A byl to paradoxní příběh hodný paradoxní doby.

22.8.2018 v 20:39 | Karma: 25,22 | Přečteno: 1002x | Diskuse| Srpen 1968

Petra Kišová

Společnost pro uvádění Vieweghova skuhrání na pravou míru

Spisovatel Michal Viewegh se jako lektor zúčastnil 15. ročníku festivalu ProART, svůj kurz nedokončil a ujel. Ve svém pravidelném fňukacím okénku na Lidovkách vysvětluje proč. A teď jak to bylo doopravdy.

1.8.2018 v 12:23 | Karma: 45,38 | Přečteno: 10731x | Diskuse| Brno

Petra Kišová

Turci znovu dobývají Balkán

Turecké vlajky vesele povlávají ve větru, nápisy v turečtině lákají k občerstvení. Nejsme ani v Turecku, ani v turecké čtvrti někde v Německu, ale na silniční trase Bělehrad - Istanbul.

29.7.2018 v 12:31 | Karma: 38,55 | Přečteno: 2117x | Diskuse| Cestování

Petra Kišová

Jak jsme v Bulharsku přejeli policajta

Bulharsko je takové trochu ošuntělejší Řecko s polovičními cenami a kouzlem neohrabaného venkovského mladíka, který ani sám netuší, jak dobře je rostlý a jak mu to v obyčejném vasilu náramně sluší.

28.7.2018 v 13:36 | Karma: 19,49 | Přečteno: 880x | Diskuse| Cestování

Petra Kišová

Jak svět přichází o Zábrany

Privilegovaný normalizační literát Karel Sýs je navržen na státní vyznamenání. Co o něm ve svých denících psal perzekvovaný spisovatel Jan Zábrana? Právě dnes by předčasně zesnulý básník, prozaik a překladatel oslavil 87 let.

4.6.2018 v 15:13 | Karma: 32,67 | Přečteno: 1166x | Diskuse| Poezie a próza

Petra Kišová

Vrcholový fotbal není vhodný pro muže

Statistiky potvrzují, že muži daleko hůře snášejí psychickou zátěž spojenou s vrcholovým sportem. Řada fotbalistů končí sebevraždou a z těch, co přežijí, spousta propadne alkoholu nebo drogám.

1.5.2018 v 9:14 | Karma: 31,78 | Přečteno: 3253x | Diskuse| Sport

Petra Kišová

Katolická církev vnucuje důchodcům místo hrnců petice

Za cenzuru umění pod křesťanským praporem aneb Každý podpis pod petici dobrý. Třeba zneužitím adresáře univerzity třetího věku.

19.4.2018 v 16:31 | Karma: 21,31 | Přečteno: 1193x | Diskuse| Brno

Petra Kišová

Nekamenujme Prchala, nekamenujme marketéry!

Jsou volby soubojem idejí, nebo marketingových strategií? Oboje. Ale teprve letos se otevřeně mluví o tom, jak důležitý je pro úspěch marketing. Minimálně stejně jako volební program.

25.10.2017 v 12:09 | Karma: 10,77 | Přečteno: 570x | Diskuse| Média

Petra Kišová

Víc škody než tři útoky islamistů udělá i jedna větší bouřka

Černý pátek islámského terorismu: dým v plastovém kbelíku a dva "útoky" ve Francii s výsledkem čtyři stehy a jeden okamžitě zatčený terorista. Že se k tomu ti islamisti vůbec hlásí.

16.9.2017 v 10:56 | Karma: 29,45 | Přečteno: 5272x | Diskuse| Politika

Petra Kišová

Panychida za diskuse aneb Jak jsem přišla o plody blogerského úsilí

To je tak, když blogerka usne... ne zrovna na vavřínech, ale v bublině nečinnosti a nečtenosti. Pak se jednoho dne probere a zjistí, že ji okradli a cosi je nenávratně pryč.

7.6.2017 v 16:16 | Karma: 17,44 | Přečteno: 678x | Diskuse| Hyde park

Petra Kišová

Pomlázka a ženská obřízka

Co mají tyto dva úporně přežívající rituály společného? Jde o různé formy diskriminace žen a odrazy nerovnosti mezi pohlavími.

18.4.2017 v 11:46 | Karma: 35,67 | Přečteno: 10969x | Diskuse| Ona

Petra Kišová

Čunkiáda aneb Zálohované výživné jako předvolební bublina a past

Nová sociální dávka, která bude před volbami hodně vidět. Co na tom, že ve skutečnosti pomůže jen zlomku dětí z neúplných rodin a navíc dává špatný signál k nezodpovědnému chování? Politický přínos je zřejmý, viz Jiří Čunek.

15.4.2017 v 15:13 | Karma: 36,04 | Přečteno: 4221x | Diskuse| Politika

Petra Kišová

„Já mám to štěstí, že narozeniny slavím s Gagarinem!“

říkávala moje babička se sobě vlastním nenápadným sarkasmem. „To vám je každý rok taková sláva, že nikdy nemůžu zapomenout, kdy je mám!“

12.4.2017 v 21:33 | Karma: 18,55 | Přečteno: 378x | Diskuse| Osobní

Petra Kišová

Malý člověk nemůže být velkým státníkem

Odmítnutí zúčastnit se pohřbu kardinála Miloslava Vlka, emeritního arcibiskupa pražského a primase českého, je dalším z dlouhé řady důkazů prezidentovy lidské malosti a ubohosti.

24.3.2017 v 14:02 | Karma: 41,64 | Přečteno: 3751x | Diskuse| Politika

Petra Kišová

Ministerstvo životního prostředí jako součást Agrofertu

Kauza 22 milionů za Faltýnkův střet zájmů je jenom vrcholkem ledovce. Ve střetu zájmů je celý princip státu jako firmy, jak dokazují další případy zneužívání státní správy ve prospěch Agrofertu.

22.3.2017 v 14:54 | Karma: 32,16 | Přečteno: 841x | Diskuse| Politika

Petra Kišová

O ženách s dlouhou

“Máte dlouhou pochvu,” povídá mi dnes gynekolog. Jen tak, mezi řečí, zatímco do mě strkal cosi, co se prý dělá jenom ve standardní, unifikované velikosti, takže je pro moje rozměry příliš krátké.

6.2.2017 v 14:37 | Karma: 32,77 | Přečteno: 4136x | Diskuse| Ona

Petra Kišová

Smutně veselá kauza Pitomio

Zesměšňování a komolení jména je v pořádku už i v tištěných médiích. Doba zhrubla, zábrany padly a Vrchní soud v Praze to odklepl včerejším rozsudkem, podle kterého lze při oprávněné kritice přejmenovat Tomia Okamuru na Pitomia.

1.2.2017 v 13:28 | Karma: 47,13 | Přečteno: 9607x | Diskuse| Politika