Petra Kišová

Pomlázka a ženská obřízka

18. 04. 2017 11:46:09
Co mají tyto dva úporně přežívající rituály společného? Jde o různé formy diskriminace žen a odrazy nerovnosti mezi pohlavími.

Jedna forma je tolerovaná, druhá odpudivá a děsivá, ale jejich východisko je obdobné – směs prastarých pověr a principu mužské dominance. Zatímco ženská obřízka je naší společností všeobecně odsuzována jako barbarská, na pomlázku se často hledí jako na úsměvný a neškodný zvyk, málem jako na kulturní památku, která by se měla opečovávat coby součást národního svérázu a odkazu našich předků. Protože přece tradice, no ne?

Tradicionalistům bych ráda připomněla, že ženská obřízka je taky tradice a ještě hlouběji zakořeněná. Nechci tady tohle bolestné téma dlouze rozebírat, kdo chce, ať si informace najde. Ale v Africe stále existují země, kde je obřezáno přes 90 procent žen. Obřízka je v mnoha oblastech podmínkou sňatku, protože neobřezaná žena je pokládána za nečistou. Ve jménu tradice nechávají obřazané matky obřezat své dcery. A dívky se často ani nebrání a samy zákrok vyžadují, protože tak se to prostě už po staletí dělá.

Jak vypadá tradiční pomlázka, se dočteme třeba na wikipedii: “Koledování probíhá tradičně na Velikonoční pondělí, od rozednění do pravého poledne. Po poledni už se dívky/ženy šlehání brání a odmítají ho jako neoprávněné. Naopak ráno, zejména na venkově, pouštějí i sami rodiče koledníky do pokojů svých dcer. Pro koledníka je pak věcí cti nepřipravenou dívku šleháním a zpěvem třeba i probudit, těšit se z jejího pištění, a nedat pokoj, dívku honit, dokud nedostane "svou výslužku": Odměnu za odvedenou službu "omlazení" a "zajištění dceřiny plodnosti".”

Pomlázka není křesťanskou tradicí, ale navazuje na pohanské rituály vítání jara. Pomlázky neboli mrskačky se pletou z vrbového proutí a mají dívkám a ženám předat část své jarní svěžesti, pružnosti, síly a zdraví. Šlehání symbolizuje také oplodnění a má být přijímáno kladně a odměněno vajíčky. Naopak nepošlehaná žena je tradičně vnímána jako nechtěná. Jistěže účelem nikdy nebylo dívky a ženy zmlátit, ale když některá skončila s jelity na zadku, byl to běžný důsledek Velikonočního pondělí. Prostě legrace, která za pár dní stejně zmizla. Kdo by to taky řešil v době, kdy “ubalit” nějakou ženě či dětem se bralo spíš jako výraz mužnosti než ostuda. A holky na vesnicích se jelity i chlubily, zatímco nezmrskané byly prostě divné.

A co s tímhle reliktem doby minulé dnes? Pomlázka jako taková je na ústupu, v původní podobě spojené s vlastnoručním pletením, pentlením a odříkáváním koled přežívá už jen na vesnicích. A hlavně slábne společenský tlak, který dříve stigmatizoval dívku odmítající nechat se mrskat. Účast na těchto rituálech je dnes zpravidla z obou stran čistě dobrovolná. No zaplať pánbu! Ale dokud budou nějací rodiče říkat dceři: “Běž otevřít, to jsou určitě koledníci, jdou za tebou!”, dokud budou existovat kreténi, co pomlázku chápou jako veřejně akceptovaný souhlas s mlácením, a dokud se tohle jejich chování bude bagatelizovat, protože je to přece jen jednou za rok a na modřiny se neumírá atd., tak je potřeba zdůrazňovat, že některých tradic se opravdu držet nemusíme a je na svobodném rozhodnutí každého a každé, jestli se do nich zapojí.

Protože některé tradice jsou prostě špatné. I kdyby 99 ze 100 chlapů a chlapců, co chodí na mrskut, mlátilo jen lehce a symbolicky. I kdyby 99 ze 100 dívek a žen, co jim v pondělí otevřou dveře, bylo ochotno snést i nějakou tu silnější ránu nebo se na ni třeba přímo těšilo. Kvůli tomu jednomu idiotovi, co mu o Velikonocích narostou křídla a začne si vybíjet sadistické sklony, a kvůli té jedné, která nechce trpět, je tahle tradice špatná. Protože každý zvyk, který legitimizuje násilí, je zlo. A je úplně jedno, v jak velkém zlomku případů k němu ve skutečnosti dojde.

Pro diskutéry:

1. Nejsem feministka, jen nemám ráda násilí v jakékoli formě.

2. Nevyprávějte mi tady, že pomlázka je o něčem jiném a vy ji znáte takhle. Já vám to věřím a dobře vím, že v naprosté většině tady o násilí vůbec nejde. Ale vy mi zase věřte, že v některých případech o násilí jde a že i jediný kretén dokáže ženě naprosto pokazit dojem z jinak neškodného zvyku.

3. Pro muže: než budete děsně chytří, vezměte do úvahy, že osobní zkušenost je nepřenosná a tuhle nikdy být nebudete.

A ještě dodatek na základě diskuse:

4. Rozhodně nedávám pomlázku a ženskou obřízku na stejnou úroveň, jak se mi někteří čtenáři snaží podsunout. Samozřejmě, že z hlediska zdravotních následků a společenské závažnosti jde o naprosto nesrovnatelné věci, a já je v tomto smyslu ani náznakem neporovnávám. Společné mají jednak to, že v obou případech jde o prastarou tradici - tudíž argumentovat, že pomlázka je dobrá, protože tradiční, je blbost. A za druhé mají obdobné východisko, tj. nerovnoprávnost pohlaví a dávno překonané pověry. Stejně jako obřízka ženu neočistí, tak pomlázka ji neomladí. Fakt ne, to druhé mám empiricky ověřeno :-)

Zvyšte článku karmu!
Autor: Petra Kišová | | karma: 35.44 | přečteno: 10830 ×
Facebook Twitter Google Plus

Diskuse

Vstoupit

V diskusi je 221 příspěvků.
Poslední z 25. 4. 2017, 13:24

Poslední články autora
PŘEJÍT NA ÚVODNÍ STRÁNKU iDNES.cz