Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Elitní základní školy byly, jsou a doufejme i budou

Je rozlišování základních škol na výběrové a ty horší opravdu tak nemravné, jak tvrdí šéf společnosti Scio Ondřej Šteffl? Já si to nemyslím. Podle mě je naopak pokrytecké tvrdit, že jde o nějakou nežádoucí novotu, která u nás nemá tradici.

Článek Školy si vybírají prvňáčky, u zápisu zkoumají i analytické myšlení dnes kriticky poukázal na základní školy, které nepřijímají všechny děti, ale jen ty šikovné a talentované. Sociologové prý tuto segregaci od raného věku ostře kritizují. Jmenovitě je v článku uveden pouze jeden takový kritik, šéf společnosti Scio Ondřej Šteffl, který údajně pokládá rozlišování základních škol na výběrové a ty horší za zničující. "Je nemravné, nežádoucí, a dokonce nezákonné vytvářet nějaké výběrové základky se zaměřením na cizí jazyky nebo matematiku, a tím oddělovat různé skupiny dětí. V civilizovaných zemích je to něco naprosto vyloučeného. Vždyť tohle je právě to místo, kde se mají setkávat a učit sociálním kontaktům,“ cituje jeho vyjádření iDnes.

Nemám o školství takový přehled jako pan Šteffl, ale co vím, tak rozlišování škol na lepší a horší, a to dokonce už od zařízení pro děti předškolního věku, je v civilizovaných zemích naprosto běžné. Stejně tak je běžné, že se školské systémy snaží už od útlého věku podchytit talenty, které by v běžných školách zbytečně zahálely, a poskytnout jim pestřejší duševní stravu ve třídách zaměřených právě na ně. Stejný trend se naštěstí – a zřejmě navzdory přáním sociologů - prosazuje i v českém školství, kde se stále častěji otevírají třídy pro talentované žáky. A jak si školy tyto žáky vybírají? No pochopitelně prostřednictvím různých testů a výběrových řízení. (Musím říci, že mě vzhledem k tomu, v čele jaké společnosti pan Šteffl stojí, jeho postoj k testování poněkud zaráží. A napadá mě, jestli v pozadí celé kritiky náhodou nebude fakt, že výběrové základní školy pro rozřazování zatím nepoužívají scio testy...)

Ale chci psát o něčem jiném. Výběrové třídy základní školy u nás totiž nejsou nic nového a prosadily se dokonce už v rovnostářském socialismu. Variant segregace tehdy bylo dokonce několik, ale já na vlastní kůži zažila jen jednu, tzv. experimentální třídy. Učila se v nich velká novinka – množinová matematika – a do experimentu se z pěti prvních tříd naší základní školy zapojily dvě. Jak jsem se do jedné z nich dostala, už přesně nevím, ale asi taky nějakým testem. Po prvním stupni se tyto dvě výběrové třídy sloučily v jednu a žáci, kteří prospěchem zaostávali, byli přeřazeni do ostatních tříd v ročníku.

No jestli tohle nebylo elitářství, tak co už? Ale přesto to ani v hlubokém socialismu nikomu nevadilo. Naopak, učitelé si pochvalovali, jak se u nás pěkně učí, a my žáčci byli také spokojeni. Opravdu jsme byli elitní třída - až na dva se všichni hlásili na střední školy a s jedinou výjimkou se tam dostali. A ti zbylí dva  šli na automechanika a kosmetičku, což tehdy bylo žádanější než lecjaká střední škola. Dnes jsou mezi mými spolužáky ze základní školy úspěšní lékaři nebo vysokoškolští učitelé a možná jim k tomu pomohla i ona kritizovaná segregace už od útlého věku, díky které jsme se vyhnuli třeba největším sígrům, kteří v jiných třídách zdržovali výuku. Sice jsme se tak nenaučili oněm sociálním kontaktům, které tolik vyzdvihuje pan Šteffl, ale já to naopak pokládám za plus. A zvlášť v onom raném věku. Také proto jsem neváhala, a když ta možnost byla, všechny tři své děti jsem poslala na výběrovou základní školu a nikdy jsem nelitovala. (Více jsem o tom napsala zde.)

Zkrátka segregaci základního školství jsem ocenila jako žák a stejně nadšeně jsem ji přivítala jako rodič. A věřím, že bude navzdory kritikům pokračovat i nadále, aby pomohla včas odhalit talenty, které díky svému vzdělání mohou jednou posunout celou zemi někam dál – a zřejmě úplně jinam, než kde by ji rádi viděli rovnostářští sociologové.

 

Autor: Petra Kišová | čtvrtek 19.1.2012 10:13 | karma článku: 22,48 | přečteno: 1917x
  • Další články autora

Petra Kišová

Pro malý kousek Osvětimi v sobě

Jsou místa divně zlověstná nebo naopak velkolepě majestátní, kde člověku není do smíchu ani do řeči. Kde pociťuje zvláštní tíhu, která mu stahuje hrdlo, a mimoděk zvedá pohled do výše, jako by tam hledal něco, co není

27.1.2019 v 9:58 | Karma: 14,70 | Přečteno: 191x | Diskuse| Společnost

Petra Kišová

Dědek kořenář a nová dimenze alternativní medicíny

“Zmačkejte to.” Diagnóza nejen bez vyšetření, ale i bez jakéhokoliv kontaktu s pacientem. Svět čar a kouzel se v Brně otevírá přímo na zdravotnickém středisku.

14.10.2018 v 17:31 | Karma: 18,55 | Přečteno: 1113x | Diskuse| Brno

Petra Kišová

Hodný pán s houbami. Blog o tom, o čem se nemluví

Líbí se ti? Pojď si sáhnout, neboj se. Pohlaď si ho, je to jako hračka. Poslouchám toho neznámého staršího pána, jak mě přemlouvá, a dívám se na tu divnou růžovou věc, co mu trčí z rozepnutých kalhot. Nelíbí se mi.

8.10.2018 v 15:51 | Karma: 43,85 | Přečteno: 16249x | Diskuse| Osobní

Petra Kišová

Jak díky srpnu 1968 vznikla na Moravě líheň šachových velmistrů

Srpnová invaze měla i podivně pozitivní dopady. Tehdejší velitel pluku a pozdější legendární šachový trenér Vratislav Hora prožil život ve znamení osudových osmiček. A byl to paradoxní příběh hodný paradoxní doby.

22.8.2018 v 20:39 | Karma: 25,22 | Přečteno: 1003x | Diskuse| Srpen 1968

Petra Kišová

Společnost pro uvádění Vieweghova skuhrání na pravou míru

Spisovatel Michal Viewegh se jako lektor zúčastnil 15. ročníku festivalu ProART, svůj kurz nedokončil a ujel. Ve svém pravidelném fňukacím okénku na Lidovkách vysvětluje proč. A teď jak to bylo doopravdy.

1.8.2018 v 12:23 | Karma: 45,38 | Přečteno: 10731x | Diskuse| Brno
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Pro mírové rozhovory s Ukrajinou nejsou důvody, řekl Kreml. Jednat odmítá i Kyjev

27. dubna 2024  11:45,  aktualizováno  12:14

V současné době neexistují důvody pro mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, protože Kyjev...

KOMENTÁŘ: Jako figurky na šachovnici StB. Akce Skaut byla obří past na odboj

27. dubna 2024

Premium Odboj, nebo provokace? Před pětasedmdesáti lety, v dubnu roku 1949, vrcholila u nás akce Skaut,...

Sociální nůžky se rozevírají. Češi chudnou, ač pracují, říká antropoložka

27. dubna 2024

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činila 45 573 korun hrubého, vypočítala Platforma pro...

Precheza dostala novou pokutu za únik oxidu siřičitého, má zaplatit půl milionu

27. dubna 2024  11:27

Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České...