Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Na gymnáziu by těžší maturita měla být povinná

... a vysoké školy, aspoň ty prestižní, by měly přijetí podmiňovat jejím úspěšným složením! Bez toho nemá státní maturita žádný smysl a je to jen blamáž na podporu inflace vysvědčení a diplomů, za kterými je pořád méně a méně kvality. Ledaže by tím hlavním cílem bylo vykázat, jak nám papírově roste vzdělanost...

Čím více se dovídám o nové maturitě, tím méně chápu, jaký vůbec má všechen ten humbuk v ceně přes 900 milionů korun smysl. A to jsem dříve patřila k lidem, kteří nápad srovnání kvality maturit vítali.

Ano, říkala jsem si, maturita z gymnázia přece nemůže mít stejnou váhu jako z učiliště, a teď se to konečně ukáže. A ono se fakt ukázalo! Jenže místo toho, aby se skutečná maturita, která dokládá středoškolské znalosti a opravňuje ke studiu na vysoké škole, jasně odlišila od výstupní zkoušky, která středoškoláka vysílá na trh práce, se dál snažíme sloučit neslučitelné  a v zájmu kvantity potlačujeme kvalitu.

Ptám se, proč by na studenta výběrové střední školy, jejímž hlavním cílem je příprava k vysokoškolskému studiu, měly by být kladeny stejné nároky jako na učně? A ony jsou, protože těžší variantu maturity si opět zvolilo jen 14 % gymnazistů! Pochopitelně, když jsme i gymnazistům dali  možnost volby. Byli by sami proti sobě v situaci, kdy se v praxi hodnota těchto maturit nijak nerozlišuje. Navíc ani střední školy, které jsou následně hodnoceny podle podílu neúspěšných maturantů, své studenty k volbě těžší varianty asi moc nepovzbuzují.

Když si loni vybral těžší variantu jen nepatrný zlomek 4 % středoškoláků, tvrdilo se, že maturanti byli pod časovým tlakem a nevěděli, co je vlastně čeká, takže raději hráli na jistotu.

Jenže letos je vidět, že hrají na jistotu úplně stejně. Nejspíš právě proto, že už vědí, co je čeká - nevyzpytatelné testy, které se minulý rok dočkaly kritiky ze všech stran, a naprostý nezájem vysokých škol o to, s jakou maturitou k nim kdo přichází.

Ani těm školám se nelze divit. Byly by samy proti sobě, kdyby v době, kdy v zájmu přežití potřebují nabírat co nejvíc studentů, dobrovolně zavíraly dveře většině maturantů. Takže čekat, že impuls k zatraktivnění těžších maturit přijde od vysokých škol, které budou mít zájem na kvalitních absolventech, je jenom další ministerská utopie...

Zakopaný pes je v nesmyslně vysokém počtu maturantů. Dnešní devatenáctiletí, kterých jde k maturitě 77 %, přece nejsou v průměru o nic chytřejší než před dvaceti lety, kdy jich maturovalo jen 30 %. Snaha dostat je všechny do jednoho mustru se může podařit jen dvěma způsoby. Buď se plošně a drasticky sníží požadavky, čímž se maturita pro většinu změní ve formalitu, nebo se pravidla poopraví víc na míru různým úrovním maturantů, čímž se prakticky znemožní jejich porovnání. V obou případech státní maturita naprosto ztrácí svůj smysl. (Pokud vůbec někdy nějaký rozumný smysl měla, o čemž dneska už vážně pochybuji.)

Shrňme si, co státní maturity zatím přinesly, kromě obrovských zmatků. Pro malou část maturantů se laťka zvýšila tak, že ji už nepřeskočí, ale pro většinu naopak klesla. Kvůli nízké úrovni znalostí na odborných školách se maturitní požadavky z matematiky a cizích jazyků snížily tak, že už loni byly některým gymnazistům pro smích. I tak byly ztráty vysoké a každý sedmý z loňských maturantů je stále bez vysvědčení (nehledě k další desetině žáků, které školy k maturitě ani nepustily). Je to logické – jednak na učiliště chodí žáci s úplně jinými studijními předpoklady a jednak po nich chceme, aby se spíš než studiu matematiky a jazyků věnovali praktickým dovednostem. Vtírá se otázka, jestli by nebylo rozumnější, kdyby si žáci odborných škol – v té obrovské míře maturitní benevolence - mohli volit z úplně jiných předmětů než studenti gymnázií.

Ale pak bychom se zase museli ptát, proč tomu pořád ještě říkat maturita...

A proč mají tuhle maturitu – nematuritu skládat i gymnazisté...

 

Související článek:

Lempl s maturitou bude pořád jenom lempl

 

 

 

Autor: Petra Kišová | středa 11.4.2012 15:19 | karma článku: 18,34 | přečteno: 1116x
  • Další články autora

Petra Kišová

Pro malý kousek Osvětimi v sobě

Jsou místa divně zlověstná nebo naopak velkolepě majestátní, kde člověku není do smíchu ani do řeči. Kde pociťuje zvláštní tíhu, která mu stahuje hrdlo, a mimoděk zvedá pohled do výše, jako by tam hledal něco, co není

27.1.2019 v 9:58 | Karma: 14,70 | Přečteno: 191x | Diskuse| Společnost

Petra Kišová

Dědek kořenář a nová dimenze alternativní medicíny

“Zmačkejte to.” Diagnóza nejen bez vyšetření, ale i bez jakéhokoliv kontaktu s pacientem. Svět čar a kouzel se v Brně otevírá přímo na zdravotnickém středisku.

14.10.2018 v 17:31 | Karma: 18,55 | Přečteno: 1113x | Diskuse| Brno

Petra Kišová

Hodný pán s houbami. Blog o tom, o čem se nemluví

Líbí se ti? Pojď si sáhnout, neboj se. Pohlaď si ho, je to jako hračka. Poslouchám toho neznámého staršího pána, jak mě přemlouvá, a dívám se na tu divnou růžovou věc, co mu trčí z rozepnutých kalhot. Nelíbí se mi.

8.10.2018 v 15:51 | Karma: 43,85 | Přečteno: 16249x | Diskuse| Osobní

Petra Kišová

Jak díky srpnu 1968 vznikla na Moravě líheň šachových velmistrů

Srpnová invaze měla i podivně pozitivní dopady. Tehdejší velitel pluku a pozdější legendární šachový trenér Vratislav Hora prožil život ve znamení osudových osmiček. A byl to paradoxní příběh hodný paradoxní doby.

22.8.2018 v 20:39 | Karma: 25,22 | Přečteno: 1003x | Diskuse| Srpen 1968

Petra Kišová

Společnost pro uvádění Vieweghova skuhrání na pravou míru

Spisovatel Michal Viewegh se jako lektor zúčastnil 15. ročníku festivalu ProART, svůj kurz nedokončil a ujel. Ve svém pravidelném fňukacím okénku na Lidovkách vysvětluje proč. A teď jak to bylo doopravdy.

1.8.2018 v 12:23 | Karma: 45,38 | Přečteno: 10731x | Diskuse| Brno
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Dezinformacím podlehnete postupně. Ezovíkend život nezmění, říká psycholog

4. května 2024  12:38

Češi mají velké sklony k ezoterice, což postupně vede také k náchylnosti věřit dezinformacím nebo...

G7 plánuje pomoc Ukrajině za 50 miliard dolarů, píše Bloomberg

4. května 2024  12:32

Spojené státy jednají s blízkými partnery o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši až 1,2 bilionu Kč....

Nekritizuji pomoc Ukrajině, brání se Babiš ve sporu s Černochovou o munici

4. května 2024  12:07

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš uvedl, že nekritizuje pomoc Ukrajině, ale netransparentnost aktuální...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  11:55

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!